






























| Vehicle | BAIC B30 1.5T HEV Premium Adventure AWD |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 100 km |
| Year | 2026 |
| Colour | White |
| Price | only R 689,900.00 |
| Available at | Honda Canal Walk (Western Cape) Tel 0212044000 |
| 2026 BAIC B30e 1.5T HEV Premium Adventure 4x4 DHT – WhiteR689 900 – Available at Mekor Canal WalkPower. Presence. Hybrid Performance.The all-new BAIC B30e 1.5T HEV Premium Adventure 4x4 DHT delivers outstanding hybrid performance with advanced safety and intelligent 4x4 capability.Finished in crisp white, this flagship Premium Adventure model is designed for drivers who demand power, technology and total confidence behind the wheel. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.5 turbo + hybrid e |
| Power maximum | 301 kW |
| Fuel type | petrol-electric hybr |
| Hybrid | electric |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | hybrid |
| Driven wheels | all |
| Number of driven wheels | 4 |
| All wheel drive | std |
| Engine detail | 1.5 turbo + hybrid e |
| Fuel type | petrol-electric hybr |
| Hybrid | electric |
| Engine capacity | 1498 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 301 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Turbocharged | std |
| Engine Position | front |
| Transmission type | hybrid |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | H |
| Power maximum | 301 kW |
| Power | 301 kW/rmin |
| Torque maximum | 685 |
| Torque maximum total | 685 |
| Torque maximum detail | 235 engine + 450 ele |
| Torque minimum | 685 |
| Accelleration 0-100 km/h | 7.0 seconds |
| Fuel consumption average | 6.5 combined l/100 km |
| CO2 Emissions average | 145 combined g/km |
| Fuel range average | 1000 combined km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 235/60 R19 |
| Rear tyres | 235/60 R19 |
| Sun roof | tilt slide panoramic |
| Panoramic sun roof | tilt slide |
| Number of seats | 5 |
| Leather upholstery | artificial |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | 2 front + 1 rear |
| Bluetooth connectivity | std |
| Voice control | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Cruise control | adaptive |
| Adaptive cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Auto dim interior mirror | std |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Electric adjustable drivers seat | std |
| Electric adjustable passenger seat | std |
| Heated seats front | std |
| Ventilated seats front | std |
| Rain sensors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Electromechanic parking brake | std |
| Hillstart assist | std |
| Limited slip diff | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Hil descent control/downhill brake control | std |
| Tyre pressure monitoring | std |
| Daytime running lights | LED |
| Light sensor | std |
| Xenon headlights | LED |
| Fog lamps front | LED |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control front | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear + surround view |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 6 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4730 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1910 mm |
| Vehiche height | 1790 mm |
| Wheel base | 2820 mm |
| Groud clearance | 215 mm |
| Approach angle | 24.5 ° |
| Break over ramp angle | 21.0 ° |
| Departure angle | 30.0 ° |
| Wading depth | 450 mm |
| Load volume capacity | 1496 l |
| Unladen tare kerb weight | 1770 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 51 litre + hybrid l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.