

















| Vehicle | BYD Seal Premium Extended Range |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 50 km |
| Year | 2026 |
| Colour | Blue |
| Price | only R 999,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| 5 year / 150 000km vehicle warranty8 year / 200 000km battery warranty5 year / 100 000km full maintenance plan82kwh battery570km range7 airbagsAdaptive cruise controlFront, rear and cross traffic collision avoidanceLane keep assistLane departure warning systemTraffic sign recognitionLeather interiorPanoramic roofHeated and ventilated seatsWireless apple carplay and android autoMemory seats | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | sedan |
| Number of doors | 4 |
| Engine detail | electric |
| Power maximum | 230 kW |
| Fuel type | electric |
| Engine size | electric l |
| Transmission type | electric |
| Driven wheels | rear |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | electric |
| Fuel type | electric |
| Engine capacity | electric cc |
| Engine size | electric l |
| Power maximum | 230 kW |
| Transmission type | electric |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | E |
| Power maximum | 230 kW |
| Power | 230 kW/rmin |
| Torque maximum | 360 |
| Torque maximum total | 360 |
| Torque maximum detail | 360 electric |
| Torque minimum | 360 |
| Top speed | 179 km/h |
| Accelleration 0-100 km/h | 5.9 seconds |
| Fuel range average | 570 electric km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | sedan |
| Number of doors | 4 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 235/45 R19 |
| Rear tyres | 235/45 R19 |
| Sun roof | fixed panoramic |
| Panoramic sun roof | fixed |
| Number of seats | 5 |
| Leather upholstery | artificial |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | 2 front + 2 rear |
| Bluetooth connectivity | std |
| Voice control | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Navigation system | std |
| Cruise control | adaptive |
| Adaptive cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Auto dim interior mirror | std |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Electric adjustable drivers seat | std |
| Electric adjustable passenger seat | std |
| Heated seats front | std |
| Ventilated seats front | std |
| Rain sensors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Brake energy regeneration recuperation | std |
| Electromechanic parking brake | std |
| Hillstart assist | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Tyre pressure monitoring | std |
| Daytime running lights | LED |
| Light sensor | std |
| Xenon headlights | LED |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control front | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear + surround view |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std + centre |
| Side Airbags rear | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 9 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4800 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1875-2150 mm |
| Vehiche height | 1460 mm |
| Wheel base | 2920 mm |
| Groud clearance | 145 mm |
| Load volume capacity | 50 front + 400 rear l |
| Unladen tare kerb weight | 2055 kg |
| Gross weight GVM | 2500 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 82.6 kWh l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.