




















| Vehicle | BYD Sealion 6 Comfort |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 10,000 km |
| Year | 2025 |
| Colour | Grey |
| Price | only R 579,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| Balance of 5year/ 150 000km vehicle warranty activeBalance of 8 year / 200 000 battery warranty activeBalance of 5 year / 100 000km maintenance plan active7 airbags18 kwh battery100km electric range'Over 1000km combined rangeCollision avoidanceAdaptive cruise controlLane keep assistWireless applecarplay and android autoBYD voice control assistantElectric seatsAmbient lightingPanoramic roofSunroof | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.5 + hybrid electri |
| Power maximum | 160 kW |
| Fuel type | petrol-electric hybr |
| Hybrid | plug-in hybrid elect |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | automatic |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.5 + hybrid electri |
| Fuel type | petrol-electric hybr |
| Hybrid | plug-in hybrid elect |
| Engine capacity | 1498 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 160 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Transmission type | automatic |
| Gearshift | automatic |
| Power maximum | 160 kW |
| Power | 160 kW/rmin |
| Torque maximum | 300 |
| Torque maximum total | 300 |
| Torque maximum detail | 122 engine + electri |
| Torque minimum | 300 |
| Top speed | 170 km/h |
| Accelleration 0-100 km/h | 8.5 seconds |
| Fuel consumption average | 4.8 combined l/100 km |
| CO2 Emissions average | 24 when hybrid batte g/km |
| Fuel range average | 80 in electric mode km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 235/50 R19 |
| Rear tyres | 235/50 R19 |
| Sun roof | panoramic |
| Panoramic sun roof | std |
| Number of seats | 5 |
| Leather upholstery | artificial |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | 2 front + 2 rear |
| Bluetooth connectivity | std |
| Voice control | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Cruise control | adaptive |
| Adaptive cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Auto dim interior mirror | std |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Electric adjustable drivers seat | std |
| Electric adjustable passenger seat | std |
| Rain sensors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Brake energy regeneration recuperation | std |
| Electromechanic parking brake | std |
| Hillstart assist | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Daytime running lights | LED |
| Light sensor | std |
| Xenon headlights | LED |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std + centre |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 7 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4775 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1890 mm |
| Vehiche height | 1670 mm |
| Wheel base | 2765 mm |
| Load volume capacity | 425-1440 l |
| Unladen tare kerb weight | 1930 kg |
| Gross weight GVM | 2340 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 60 litre + 18.3 kWh l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.