




















| Vehicle | BYD Sealion 7 Performance AWD |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 700 km |
| Year | 2026 |
| Colour | White |
| Price | only R 1,279,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| 5 year / 100 000km vehicle warranty8 year / 200 000km battery warranty5 year / 100 000km full maintenance plan390kw82kwh battery450km range7 airbagsAdaptive cruise controlFront, rear and cross traffic collision avoidanceLane keep assistLane departure warning systemTraffic sign recognitionLeather interiorPanoramic roofHeated and ventilated seatsWireless apple carplay and android autoMemory seats | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | electric |
| Power maximum | 390 kW |
| Fuel type | electric |
| Engine size | electric l |
| Transmission type | electric |
| Driven wheels | all |
| Number of driven wheels | 4 |
| All wheel drive | std |
| Engine detail | electric |
| Fuel type | electric |
| Engine capacity | electric cc |
| Engine size | electric l |
| Power maximum | 390 kW |
| Transmission type | electric |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | E |
| Power maximum | 390 kW |
| Power | 390 kW/rmin |
| Torque maximum | 690 |
| Torque maximum total | 690 |
| Torque maximum detail | 690 electric |
| Torque minimum | 690 |
| Top speed | 215 km/h |
| Accelleration 0-100 km/h | 4.5 seconds |
| Fuel consumption average | 21.2 kWh/100km l/100 km |
| Fuel range average | 456-542 electric km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 245/45 R20 |
| Rear tyres | 245/45 R20 |
| Sun roof | panoramic |
| Panoramic sun roof | std |
| Number of seats | 5 |
| Leather upholstery | std |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | 2 front + 2 rear |
| Bluetooth connectivity | std |
| Voice control | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Navigation system | std |
| Cruise control | adaptive |
| Adaptive cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Auto dim interior mirror | std |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Electric adjustable drivers seat | std |
| Electric adjustable passenger seat | std |
| Heated seats front | std |
| Ventilated seats front | std |
| Rain sensors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Brake energy regeneration recuperation | std |
| Electromechanic parking brake | std |
| Hillstart assist | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Tyre pressure monitoring | std |
| Daytime running lights | LED |
| Light sensor | std |
| Xenon headlights | LED |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control front | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear + surround view |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std + centre |
| Side Airbags rear | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 9 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4830 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1925 mm |
| Vehiche height | 1620 mm |
| Wheel base | 2930 mm |
| Groud clearance | 140 mm |
| Load volume capacity | 58 front + 500-1769 l |
| Unladen tare kerb weight | 2340 kg |
| Gross weight GVM | 2750 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 82.6 kWh l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.