















| Vehicle | BYD Shark 6 Premium AWD |
| Type | Used Light Commercial Vehicle |
| Mileage | 3,000 km |
| Year | 2026 |
| Colour | White |
| Price | only R 929,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| 5 year / 150 000km vehicle warranty8 year / 200 000km battery warranty'5 year/ 100 000km full maintenance plan30kwh battery321kw650nm torque70km electric range690km combined range7 airbagsCollision avoidenceLane keep assistAdaptive cruise controlHeads up displayHeated and Ventilated seatsDynaudio sound system360' view cameraBlind spot monitoringWireless charging | |
| Vehicle Segment | LCV |
| Body shape | pick-up - double cab |
| Number of doors | 4 |
| Engine detail | 1.5 turbo + hybrid e |
| Power maximum | 321 kW |
| Fuel type | petrol-electric hybr |
| Hybrid | plug-in hybrid elect |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | automatic |
| Driven wheels | all |
| Number of driven wheels | 4 |
| All wheel drive | std |
| Engine detail | 1.5 turbo + hybrid e |
| Fuel type | petrol-electric hybr |
| Hybrid | plug-in hybrid elect |
| Engine capacity | 1498 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 321 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Transmission type | automatic |
| Gearshift | automatic |
| Power maximum | 321 kW |
| Power | 321 kW/rmin |
| Torque maximum | 650 |
| Torque maximum total | 650 |
| Torque maximum detail | 260 engine + 310+340 |
| Torque minimum | 650 |
| Top speed | 160 km/h |
| Accelleration 0-100 km/h | 5.7 seconds |
| Fuel consumption average | 2.0 when hybrid batt l/100 km |
| CO2 Emissions average | 46 when hybrid batte g/km |
| Fuel range average | 85 in electric mode km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | pick-up - double cab |
| Number of doors | 4 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 265/65 R18 |
| Rear tyres | 265/65 R18 |
| Number of seats | 5 |
| Leather upholstery | artificial |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | 2 front + 2 rear |
| Bluetooth connectivity | std |
| Voice control | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Cruise control | adaptive |
| Adaptive cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Auto dim interior mirror | std |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Electric adjustable drivers seat | std |
| Electric adjustable passenger seat | std |
| Heated seats front | std |
| Ventilated seats front | std |
| Rain sensors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Brake energy regeneration recuperation | std |
| Electromechanic parking brake | std |
| Hillstart assist | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Hil descent control/downhill brake control | std |
| Daytime running lights | LED |
| Light sensor | std |
| Xenon headlights | LED |
| Adaptive head lights/varying light distribution | LED |
| Fog lamps front | std |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control front | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear + surround view |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std + centre |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 7 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 5457 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1971 mm |
| Vehiche height | 1925 mm |
| Wheel base | 2920 mm |
| Groud clearance | 230 mm |
| Approach angle | 31.0 ° |
| Break over ramp angle | 17.0 ° |
| Departure angle | 19.3 ° |
| Wading depth | 700 mm |
| Unladen tare kerb weight | 2710 kg |
| Gross weight GVM | 3500 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 59 litre + 29.6 kWh l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.