
















| Vehicle | Citroen C3 1.2 Max |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 27,000 km |
| Year | 2024 |
| Colour | Silver |
| Price | only R 169,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| Citroen C3Feature packed and efficient, this 2024 Citroen C3 1.2 Max in silver blends compact comfort with frugal petrol performance and the reassurance of a remaining warranty and full franchise service history.- 2024 Citroen C3 1.2 Max, silver, petrol i3 front mounted engine- 1.2l engine delivering 60 kW and 115 Nm for balanced city and highway use- Average fuel consumption 5,6 l/100km with an estimated 536 km range from 30l tank- CO2 emissions rated at 133 g/km for cleaner, efficient everyday driving- Warranty active with up to 100 000 km and full franchise service history for peace of mindAll information in this listing must be confirmed with the seller. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.2 |
| Power maximum | 60 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.2 l |
| Transmission type | manual |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.2 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1199 cc |
| Engine size | 1.2 l |
| Power maximum | 60 kW |
| Numbe of cylinders | 3 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i3 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | manual |
| Gearshift | manual |
| Gear ratios | 5 |
| Power maximum | 60 kW |
| Power | 60 / 5750 kW/rmin |
| Power peak revs | 5750 |
| Torque maximum | 115 |
| Torque maximum total | 115 |
| Torque maximum detail | 115 |
| Torque minimum | 115 / 3750 |
| Fuel consumption average | 5.6 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 133 g/km |
| Fuel range average | 804 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 195/65 R15 |
| Rear tyres | 195/65 R15 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| USB port | 1 front + 2 rear |
| Bluetooth connectivity | std |
| Voice control | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Auto dim interior mirror | std |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Daytime running lights | LED |
| Fog lamps front | std |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 6 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Vehicle length | 3987 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1733- mm |
| Vehiche height | 1599 mm |
| Wheel base | 2540 mm |
| Groud clearance | 180 mm |
| Load volume capacity | 315 l |
| Unladen tare kerb weight | 990 / 1022 kg |
| Gross weight GVM | 1422 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 45 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.