




















| Vehicle | Ford Figo hatch 1.5 Ambiente |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 45,000 km |
| Year | 2019 |
| Colour | White |
| Price | only R 159,995.00 |
| Available at | Honda Canal Walk (Western Cape) Tel 0212044000 |
| 2019 FORD FIGO 1.5Ti VCT AMBIENTE (5DR)Looking for a reliable, fuel-efficient hatch that won’t break the bank? This 2019 Ford Figo Ambiente is the perfect everyday car!Only 45,000km with a Full Service History (FSH) – well maintained and in excellent condition. Finished in clean white, this Figo offers great value and low running costs.Powered by a 1.5Ti VCT engine, giving you the ideal balance of performance and economy. Perfect for city driving or longer trips.Features include:• Air conditioning• Electric windows• Power steering• ABS & airbags• Radio/CD with Bluetooth• Central lockingNeat, economical, and ready to go! | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | hatch |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.5 |
| Power maximum | 88 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | manual |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.5 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1498 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 88 kW |
| Numbe of cylinders | 3 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i3 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | manual |
| Gearshift | manual |
| Gear ratios | 5 |
| Power maximum | 88 kW |
| Power | 88 / 6300 kW/rmin |
| Power peak revs | 6300 |
| Torque maximum | 150 |
| Torque maximum total | 150 |
| Torque maximum detail | 150 |
| Torque minimum | 150 / 4250 |
| Top speed | 175 km/h |
| Fuel consumption average | 5.7 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 132 g/km |
| Fuel range average | 737 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | hatch |
| Number of doors | 5 |
| Front tyres | 175/65 R14 |
| Rear tyres | 175/65 R14 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| USB port | std |
| Bluetooth connectivity | std |
| Power steering | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Electric windows | front |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| High level 3rd brake light | std |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Total number of airbags | 2 |
| EuroNCAP savety rating | 3 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Vehicle length | 3886 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1695-1899 mm |
| Vehiche height | 1525 mm |
| Wheel base | 2491 mm |
| Groud clearance | 174 mm |
| Load volume capacity | 256 l |
| Unladen tare kerb weight | 1047 kg |
| Gross weight GVM | 1450 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 42 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.