


















| Vehicle | Honda Amaze 1.2 Comfort auto |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 42,000 km |
| Year | 2023 |
| Colour | White |
| Price | only R 229,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| Honda AmazeThis 2023 Honda Amaze 1.2 Comfort Auto in Platinum White blends smooth automatic convenience, efficient 1.2l i4 petrol performance and a full franchise service history for reassuring, low-risk ownership with comfortable everyday driving.- Year 2023, 1.2 Comfort Auto, Platinum White- 1.2l i4 petrol, 66 kW, 110 Nm, front engine- Average consumption 5.7 l/100 km, 35 l tank, approx. 614 km range- 0 to 100 km/h in 13.5 s, top speed 150 km/h, 135 g/km CO2- Full franchise service history, no remaining manufacturer warrantyAll information in this listing must be confirmed with the seller. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | sedan |
| Number of doors | 4 |
| Engine detail | 1.2 |
| Power maximum | 66 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.2 l |
| Transmission type | CVT |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.2 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1199 cc |
| Engine size | 1.2 l |
| Power maximum | 66 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | CVT |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | V |
| Power maximum | 66 kW |
| Power | 66 / 6000 kW/rmin |
| Power peak revs | 6000 |
| Torque maximum | 110 |
| Torque maximum total | 110 |
| Torque maximum detail | 110 |
| Torque minimum | 110 / 4800 |
| Top speed | 160 km/h |
| Accelleration 0-100 km/h | 13.5 seconds |
| Fuel consumption average | 5.7 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 135 g/km |
| Fuel range average | 614 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | sedan |
| Number of doors | 4 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 175/65 R15 |
| Rear tyres | 175/65 R15 |
| Number of seats | 5 |
| Leather upholstery | artificial |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | std |
| Bluetooth connectivity | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Central locking with remote | std |
| Electric windows | front + rear |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Fog lamps front | std |
| High level 3rd brake light | std |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Total number of airbags | 2 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Vehicle length | 3995 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1695 mm |
| Vehiche height | 1501 mm |
| Wheel base | 2470 mm |
| Groud clearance | 170 mm |
| Load volume capacity | 420 l |
| Unladen tare kerb weight | 949 kg |
| Gross weight GVM | 1380 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 35 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.