














| Vehicle | Honda BR-V 1.5 Elegance auto |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 93,000 km |
| Year | 2019 |
| Colour | Grey |
| Price | only R 254,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| Honda BR-VThis 2019 Honda BR-V 1.5 Elegance Auto in Meteoroid Grey blends efficient 1.5l i4 petrol performance and a smooth automatic drive with comfort focused, feature rich motoring and full service history peace of mind, making it an attractive, value packed family buy.- Year: 2019, Category: Car, Colour: METEOROID GREY- Variant: 1.5 Elegance Auto, Engine: 1.5l i4 petrol, Front mounted- Power: 88 kW, Torque: 145 Nm, CO2: 148 g/km- Average fuel consumption: 6,2 l/100km, Tank: 42 l, Range: approx. 677 km- No warranty stated; supported by full service history for added confidenceAll information in this listing must be confirmed with the seller. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.5 |
| Power maximum | 88 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | CVT |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.5 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1497 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 88 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | CVT |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | V |
| Power maximum | 88 kW |
| Power | 88 / 6600 kW/rmin |
| Power peak revs | 6600 |
| Torque maximum | 145 |
| Torque maximum total | 145 |
| Torque maximum detail | 145 |
| Torque minimum | 145 / 4600 |
| Fuel consumption average | 6.2 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 148 g/km |
| Fuel range average | 677 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 195/60 R16 |
| Rear tyres | 195/60 R16 |
| Number of seats | 7 |
| Leather upholstery | std |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| AUX input | std |
| USB port | std |
| Bluetooth connectivity | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Daytime running lights | LED |
| Fog lamps front | std |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Total number of airbags | 2 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Vehicle length | 4456 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1735 mm |
| Vehiche height | 1666 mm |
| Wheel base | 2655 mm |
| Groud clearance | 210 mm |
| Load volume capacity | 223-691-1164 l |
| Unladen tare kerb weight | 1244 kg |
| Gross weight GVM | 1790 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 42 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.