















| Vehicle | Honda Elevate 1.5 Comfort |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 50 km |
| Year | 2026 |
| Colour | Silver |
| Price | only R 329,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| Honda ElevateThis 2026 Honda Elevate 1.5 Comfort in Lunar Silver combines full franchise service history, strong 1.5l i4 petrol efficiency, and extensive remaining warranty cover to deliver a comfortable, well-maintained, and confidence-inspiring compact SUV that is both feature-focused and excellent value for buyers who want reliability and peace of mind.- Year 2026 Honda Elevate 1.5 Comfort, Lunar Silver- 1.5l i4 petrol engine, 89 kW, 145 Nm, average 6,7 l/100km- Approximate average range 597 km from 40 litre fuel tank- Warranty active with up to 200 000 km remaining (conditions apply)- Full franchise service history for verified maintenance and reliabilityAll information in this listing must be confirmed with the seller. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.5 |
| Power maximum | 89 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | manual |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.5 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1498 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 89 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | manual |
| Gearshift | manual |
| Gear ratios | 6 |
| Power maximum | 89 kW |
| Power | 89 / 6600 kW/rmin |
| Power peak revs | 6600 |
| Torque maximum | 145 |
| Torque maximum total | 145 |
| Torque maximum detail | 145 |
| Torque minimum | 145 / 4300 |
| Fuel consumption average | 6.7 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 159 g/km |
| Fuel range average | 597 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Front tyres | 215/60 R16 |
| Rear tyres | 215/60 R16 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | std |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | 2 front |
| Bluetooth connectivity | std |
| Voice control | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Hillstart assist | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Daytime running lights | LED |
| Xenon headlights | LED |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Total number of airbags | 2 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4312 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1790- mm |
| Vehiche height | 1650 mm |
| Wheel base | 2650 mm |
| Groud clearance | 199 mm |
| Load volume capacity | 458- l |
| Unladen tare kerb weight | 1216 kg |
| Gross weight GVM | 1650 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 40 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.