



















| Vehicle | Honda Jazz 1.5 Elegance auto |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 48,500 km |
| Year | 2018 |
| Colour | White |
| Price | only R 214,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| Honda JazzCompact yet impressively spacious, this 2018 Honda Jazz 1.5 Elegance Auto in white blends smooth automatic convenience, comfort focused refinement, and efficient 1.5l petrol performance with a trusted full service history for worry reduced ownership at a great value price.- Year: 2018, Colour: White, Category: Car, Variant: 1.5 Elegance Auto- Engine: 1.5l i4 petrol, front mounted, 88 kW, 145 Nm- Performance: 0-100 km/h in 10,6 s, top speed 180 km/h- Efficiency: 5,8 l/100km average, 40 l tank, approx. 690 km range, 140 g/km CO2- Peace of mind: No warranty but supported by a comprehensive full service historyAll information in this listing must be confirmed with the seller. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | hatch |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.5 |
| Power maximum | 88 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | CVT |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.5 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1497 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 88 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | CVT |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | V |
| Power maximum | 88 kW |
| Power | 88/6600 kW/rmin |
| Power peak revs | 6600 |
| Torque maximum | 145 |
| Torque maximum total | 145 |
| Torque maximum detail | 145 |
| Torque minimum | 145/4600 |
| Top speed | 180 km/h |
| Accelleration 0-100 km/h | 10.6 seconds |
| Fuel consumption average | 5.8 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 140 g/km |
| Fuel range average | 690 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | hatch |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 175/65 R15 |
| Rear tyres | 175/65 R15 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | std |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| CD player | std |
| AUX input | std |
| USB port | std |
| Bluetooth connectivity | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Electric windows | front + rear |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Hillstart assist | std |
| Stability control | std |
| Fog lamps front | std |
| High level 3rd brake light | std |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 6 |
| EuroNCAP savety rating | 5 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 3955 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1694 mm |
| Vehiche height | 1524 mm |
| Wheel base | 2530 mm |
| Groud clearance | 135 mm |
| Load volume capacity | 363-1881 l |
| Unladen tare kerb weight | 1078 kg |
| Gross weight GVM | 1590 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 40 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.