



















| Vehicle | JAC T6 2.0CTI single cab Lux |
| Type | Used Light Commercial Vehicle |
| Mileage | 100 km |
| Year | 2026 |
| Colour | White |
| Price | only R 309,995.00 |
| Available at | Honda Canal Walk (Western Cape) Tel 0212044000 |
| ALL-NEW JAC T6 2.0 LUX 4X2 PICK-UP SINGLE CABBuilt for business. Easy on fuel. Smarter than you expect.The all-new JAC T6 2.0 LUX 4x2 Single Cab is a no-nonsense workhorse that keeps costs low while giving you modern comfort and safety. Ideal for fleets, contractors, and owner-operators who want reliability without compromise.Powered by a 2.0 Turbo Diesel engine, it delivers strong performance with outstanding efficiency of just 6.9L/100km, helping you save on fuel every day.The LUX specification goes beyond basics, offering smart features that make daily driving easier — including Apple CarPlay & Android Auto, rear Park Distance Control (PDC), and a reverse camera for safer, stress-free manoeuvring on site or in town.Key features include:2.0 Turbo Diesel engine6-speed manual transmission4x2 drivetrainSingle Cab pick-upApple CarPlay & Android AutoRear PDC & Reverse CameraAir conditioningTouchscreen infotainment systemLong, practical load binFuel consumption: 6.9L/100km*Built tough and backed by JAC’s factory warranty and nationwide dealer support, the T6 is ready to work from day one. | |
| Vehicle Segment | LCV |
| Body shape | pick-up - single cab |
| Number of doors | 2 |
| Engine detail | 2.0 turbo diesel |
| Power maximum | 102 kW |
| Fuel type | diesel |
| Engine size | 2.0 l |
| Transmission type | manual |
| Driven wheels | rear |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 2.0 turbo diesel |
| Fuel type | diesel |
| Engine capacity | 1999 cc |
| Engine size | 2.0 l |
| Power maximum | 102 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Turbocharged | std |
| Engine Position | front |
| Transmission type | manual |
| Gearshift | manual |
| Gear ratios | 6 |
| Power maximum | 102 kW |
| Power | 102 / 3600 kW/rmin |
| Power peak revs | 3600 |
| Torque maximum | 320 |
| Torque maximum total | 320 |
| Torque maximum detail | 320 |
| Torque minimum | 320 / 1600-2600 |
| Fuel consumption average | 6.9 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 176 g/km |
| Fuel range average | 1101 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | pick-up - single cab |
| Number of doors | 2 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 245/65 R17 |
| Rear tyres | 245/65 R17 |
| Leather upholstery | artificial |
| Airconditioning | std |
| USB port | std |
| Bluetooth connectivity | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Central locking with remote | std |
| Electric windows | std |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Total number of airbags | 2 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Vehicle length | 5315 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1830 mm |
| Vehiche height | 1815 mm |
| Wheel base | 3090 mm |
| Groud clearance | 197 mm |
| Approach angle | 29.6 ° |
| Departure angle | 22.4 ° |
| Unladen tare kerb weight | 1740 kg |
| Gross weight GVM | 2740 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 76 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.