

















| Vehicle | Jaecoo J5 1.5T Vortex |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 100 km |
| Year | 2026 |
| Colour | Blue |
| Price | only R 379,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| Jaecoo J5Feature-rich and confidence-inspiring, this blue 2026 Jaecoo J5 1.5T Vortex blends turbocharged efficiency, refined comfort and full franchise-backed reliability with long-range practicality and strong warranty cover.- Year: 2026, Colour: Blue, Category: Car, Variant: 1.5T Vortex- Engine: Front-mounted 1.5l i4 turbo petrol, 115 kW, 230 Nm- Economy: 7,5 l/100km average, 51 l tank, approx. 680 km range, 172 g/km CO2- Peace of mind: Warranty active with up to 150 000 km remaining- Service history: Full franchise service history for trusted maintenanceAll information in this listing must be confirmed with the seller. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.5 turbo |
| Power maximum | 115 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | CVT |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.5 turbo |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1498 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 115 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Turbocharged | std |
| Engine Position | front |
| Transmission type | CVT |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | V |
| Power maximum | 115 kW |
| Power | 115 / 5500 kW/rmin |
| Power peak revs | 5500 |
| Torque maximum | 230 |
| Torque maximum total | 230 |
| Torque maximum detail | 230 |
| Torque minimum | 230 / 1750-4000 |
| Fuel consumption average | 7.5 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 172 g/km |
| Fuel range average | 680 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 215/60 R17 |
| Rear tyres | 215/60 R17 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | std |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | front |
| Bluetooth connectivity | std |
| Voice control | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Rain sensors | std |
| Auto start/stop function | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Electromechanic parking brake | std |
| Hillstart assist | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Hil descent control/downhill brake control | std |
| Tyre pressure monitoring | std |
| Daytime running lights | LED |
| Light sensor | std |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Total number of airbags | 4 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4380 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1860 mm |
| Vehiche height | 1650 mm |
| Wheel base | 2620 mm |
| Groud clearance | 174 mm |
| Load volume capacity | 480-1284 l |
| Unladen tare kerb weight | 1453 kg |
| Gross weight GVM | 1903 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 51 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.