








| Vehicle | Mazda CX-3 2.0 Dynamic |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 2,500 km |
| Year | 2026 |
| Colour | White |
| Price | only R 429,900.00 |
| Available at | Honda Claremont (Western Cape) Tel 0216598000 |
| Brand-New 2025 Mazda CX-3 2.0L Dynamic Auto – Now at Mekor Mazda Claremont!Price: R429,995Transmission: AutomaticFuel Type: PetrolEngine: 2.0LBody Style: SUV / CrossoverColour: Available in multiple colours (Contact us for options)Location: Mekor Mazda Claremont, Cape TownFull Peace of Mind – Backed by Mazda South Africa5-Year Unlimited KM Factory Warranty3-Year Unlimited KM Service Plan5-Year Roadside Assistance5-Year Anti-Corrosion WarrantyVehicle Highlights:SKYACTIV-G 2.0L petrol engine – fuel-efficient & smooth6-speed automatic transmissionLED Headlights & Daytime Running Lights16” Alloy WheelsRear Park Distance ControlCruise Control7” Mazda Connect Touchscreen with Bluetooth & USBReverse CameraApple CarPlay & Android AutoAuto-folding mirrorsPremium cloth interiorWhy Buy From Us?At Mekor Mazda Claremont, we offer:✅ Professional service✅ In-house finance solutions✅ Trade-ins welcome✅ Test drives by appointment✅ Nationwide deliveryVEHICLE IS A COMPANY DEMO AND HAS THE BALANCE OF 3 YEAR / UNLIMITED MILEAGE SERVICE PLAN AND WARRANTYALREADY FITTED WITH SAFETY FILMTRADE IN'S WELCOMEFINANCE CAN BE ARANGEDCONTACT ONE OF OUR SALES TEAM TODAY AND BOOK YOUR TEST DRIVE AND ENQUIRE FOR MORE INFO | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 2.0 |
| Power maximum | 115 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 2.0 l |
| Transmission type | automatic |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 2.0 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1998 cc |
| Engine size | 2.0 l |
| Power maximum | 115 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | automatic |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | 6 |
| Power maximum | 115 kW |
| Power | 115 / 6000 kW/rmin |
| Power peak revs | 6000 |
| Torque maximum | 206 |
| Torque maximum total | 206 |
| Torque maximum detail | 206 |
| Torque minimum | 206 / 2800 |
| Top speed | 197 km/h |
| Accelleration 0-100 km/h | 9.5 seconds |
| Fuel consumption average | 6.3 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 146 g/km |
| Fuel range average | 762 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 215/60 R16 |
| Rear tyres | 215/60 R16 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | std |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| CD player | std |
| AUX input | std |
| USB port | std 2 |
| Bluetooth connectivity | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Auto dim interior mirror | std |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Rain sensors | std |
| Auto start/stop function | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Electromechanic parking brake | std |
| Hillstart assist | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Light sensor | std |
| Fog lamps front | LED |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 6 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4275 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1765-2049 mm |
| Vehiche height | 1550 mm |
| Wheel base | 2570 mm |
| Groud clearance | 155 mm |
| Load volume capacity | 240-1150 l |
| Unladen tare kerb weight | 1270 kg |
| Gross weight GVM | 1728 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 48 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.