


















| Vehicle | Mazda CX-30 2.0 Active Edition |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 11,000 km |
| Year | 2025 |
| Colour | White |
| Price | only R 449,995.00 |
| Available at | Honda Canal Walk (Western Cape) Tel 0212044000 |
| 2025 MAZDA CX-30 2.0 ACTIVE A/T – Only 11,000km | Full Service History | R449 995Experience premium driving in this stunning white Mazda CX-30, offering the perfect balance of style, comfort, and performance.With just 11,000km and a full service history, this vehicle is in excellent condition and ready for its next owner.The smooth 2.0 petrol engine paired with an automatic transmission delivers a refined and enjoyable drive, whether you're in the city or on the open road.Features include:Touchscreen infotainment systemReverse cameraMulti-function steering wheelAir conditioningElectric windows & mirrorsAlloy wheelsAdvanced safety featuresEnjoy total peace of mind with the balance of Mazda’s 5-year unlimited km warranty and service plan still in place.At R449 995, this is exceptional value for a nearly new, stylish, and reliable SUV. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 2.0 |
| Power maximum | 121 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 2.0 l |
| Transmission type | automatic |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 2.0 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1998 cc |
| Engine size | 2.0 l |
| Power maximum | 121 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | automatic |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | 6 |
| Power maximum | 121 kW |
| Power | 121 / 6000 kW/rmin |
| Power peak revs | 6000 |
| Torque maximum | 213 |
| Torque maximum total | 213 |
| Torque maximum detail | 213 |
| Torque minimum | 213 / 4000 |
| Top speed | 196 km/h |
| Fuel consumption average | 6.6 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 150 g/km |
| Fuel range average | 773 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 215/65 R16 |
| Rear tyres | 215/65 R16 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | std |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| AUX input | std |
| USB port | front + rear |
| Bluetooth connectivity | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | start |
| Electric windows | front + rear |
| Auto dim interior mirror | std |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Rain sensors | std |
| Auto start/stop function | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Electromechanic parking brake | std |
| Hillstart assist | std |
| Stability control | std |
| Light sensor | std |
| Xenon headlights | LED |
| Fog lamps front | LED |
| High level 3rd brake light | std |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 7 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4395 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1795-2040 mm |
| Vehiche height | 1540 mm |
| Wheel base | 2655 mm |
| Groud clearance | 175 mm |
| Approach angle | 16.5 ° |
| Departure angle | 20.7 ° |
| Load volume capacity | 295-1200 l |
| Unladen tare kerb weight | 1340 kg |
| Gross weight GVM | 1937 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 51 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.