






























| Vehicle | Mazda CX-60 3.3D AWD Takumi |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 2,500 km |
| Year | 2026 |
| Colour | Silver |
| Price | only R 974,995.00 |
| Available at | Honda Canal Walk (Western Cape) Tel 0212044000 |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 3.3 turbo diesel + h |
| Power maximum | 187 kW |
| Fuel type | diesel-electric hybr |
| Hybrid | electric |
| Engine size | 3.3 l |
| Transmission type | automatic |
| Driven wheels | all |
| Number of driven wheels | 4 |
| All wheel drive | std |
| Engine detail | 3.3 turbo diesel + h |
| Fuel type | diesel-electric hybr |
| Hybrid | electric |
| Engine capacity | 3283 cc |
| Engine size | 3.3 l |
| Power maximum | 187 kW |
| Numbe of cylinders | 6 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i6 |
| Turbocharged | std |
| Engine Position | front |
| Transmission type | automatic |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | 8 |
| Power maximum | 187 kW |
| Power | 187 / 3750 kW/rmin |
| Power peak revs | 3750 |
| Torque maximum | 550 |
| Torque maximum total | 550 |
| Torque maximum detail | 550 (153 electric mo |
| Torque minimum | 550 / 1500-2400 |
| Top speed | 219 km/h |
| Accelleration 0-100 km/h | 7.3 seconds |
| Fuel consumption average | 4.9 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 123 g/km |
| Fuel range average | 1184 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 235/50 R20 |
| Rear tyres | 235/50 R20 |
| Sun roof | panoramic |
| Panoramic sun roof | std |
| Number of seats | 5 |
| Leather upholstery | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | front + 2 rear |
| Bluetooth connectivity | std |
| Voice control | std |
| Power steering | std |
| Electric steering column adjustments | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Navigation system | std |
| Cruise control | adaptive |
| Adaptive cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Auto dim interior mirror | std |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Auto dim exterior mirrors | std |
| Electric adjustable drivers seat | std |
| Electric adjustable passenger seat | std |
| Heated seats front | std |
| Ventilated seats front | std |
| Rain sensors | std |
| Auto start/stop function | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Electromechanic parking brake | std |
| Hillstart assist | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Hil descent control/downhill brake control | std |
| Daytime running lights | LED |
| Light sensor | std |
| Xenon headlights | LED |
| Adaptive head lights/varying light distribution | LED |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control front | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear + surround view |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 7 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4745 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1890-2134 mm |
| Vehiche height | 1686 mm |
| Wheel base | 2870 mm |
| Groud clearance | 178 mm |
| Approach angle | 18.5 ° |
| Departure angle | 20.0 ° |
| Load volume capacity | 477-1148-1726 l |
| Unladen tare kerb weight | 1935 kg |
| Gross weight GVM | 2493 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 58 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.