


























| Vehicle | MG MG3 1.5 Luxury |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 50 km |
| Year | 2026 |
| Colour | Black |
| Price | only R 329,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| MG MG3This 2026 MG3 1.5 Luxury with sunroof in black blends affordable premium comfort with smart tech, efficient 1.5l i4 petrol performance and strong remaining warranty cover, making it an attractive, low-risk choice for value-focused buyers.- Year/Variant: 2026 MG3 1.5 Luxury, black exterior- Engine/Performance: 1.5l i4, 81 kW, 142 Nm, 0-100 km/h in 10,8 s- Efficiency/Range: 6,0 l/100 km average, approx. 750 km range, 45 l tank- Emissions: CO2 emissions rated at 139 g/km- Peace of mind: Manufacturer warranty active with up to 200 000 km and full franchise service historyAll information in this listing must be confirmed with the seller. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | hatch |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.5 |
| Power maximum | 81 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | CVT |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.5 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1495 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 81 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | CVT |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | V |
| Power maximum | 81 kW |
| Power | 81 / 6000 kW/rmin |
| Power peak revs | 6000 |
| Torque maximum | 142 |
| Torque maximum total | 142 |
| Torque maximum detail | 142 |
| Torque minimum | 142 / 4500 |
| Accelleration 0-100 km/h | 10.8 seconds |
| Fuel consumption average | 6.0 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 139 g/km |
| Fuel range average | 750 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | hatch |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 195/55 R16 |
| Rear tyres | 195/55 R16 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | partial cloth + arti |
| Leather upholstery | partial cloth + arti |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| USB port | 2 front + 1 rear |
| Bluetooth connectivity | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Cruise control | adaptive |
| Adaptive cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Rain sensors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Electromechanic parking brake | std |
| Hillstart assist | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Tyre pressure monitoring | std |
| Daytime running lights | LED |
| Light sensor | std |
| Xenon headlights | LED |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear + surround view |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Total number of airbags | 4 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4113 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1797 mm |
| Vehiche height | 1502 mm |
| Wheel base | 2570 mm |
| Groud clearance | 149 mm |
| Load volume capacity | 293-893 l |
| Unladen tare kerb weight | 1199 kg |
| Gross weight GVM | 1657 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 45 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.