
























| Vehicle | Mitsubishi Eclipse Cross 2.0 GLS |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 25,200 km |
| Year | 2022 |
| Colour | White |
| Price | only R 329,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| Mitsubishi Eclipse CrossThis 2022 Mitsubishi Eclipse Cross 2.0 GLS in white combines a full service history with a refined, comfortable interior and strong everyday performance, offering a confident, well maintained and great value crossover for buyers seeking reliable, feature rich motoring.- Year 2022 2.0 GLS petrol i4 with front mounted 2l engine- 110 kW power and 198 Nm torque, 0 to 100 km/h in 12.1 s- Average fuel consumption 7.9 l/100 km with 63 l tank- Approximate range 798 km and top speed 188 km/h- Full service history for added peace of mind, no remaining warrantyAll information in this listing must be confirmed with the seller. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 2.0 |
| Power maximum | 110 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 2.0 l |
| Transmission type | CVT |
| Transmission name | INVECS-III |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 2.0 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1998 cc |
| Engine size | 2.0 l |
| Power maximum | 110 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | CVT |
| Transmission name | INVECS-III |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | V |
| Power maximum | 110 kW |
| Power | 110 / 6000 kW/rmin |
| Power peak revs | 6000 |
| Torque maximum | 198 |
| Torque maximum total | 198 |
| Torque maximum detail | 198 |
| Torque minimum | 198 / 4200 |
| Top speed | 188 km/h |
| Accelleration 0-100 km/h | 12.1 seconds |
| Fuel consumption average | 7.9 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 184 g/km |
| Fuel range average | 798 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 225/55 R18 |
| Rear tyres | 225/55 R18 |
| Number of seats | 5 |
| Leather upholstery | std |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | std |
| Bluetooth connectivity | std |
| Voice control | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Electric adjustable drivers seat | std |
| Electric adjustable passenger seat | std |
| Heated seats front | std |
| Rain sensors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Electromechanic parking brake | std |
| Hillstart assist | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Daytime running lights | LED |
| Light sensor | std |
| Xenon headlights | LED |
| Fog lamps front | std |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control front | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 7 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4405 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1805-2166 mm |
| Vehiche height | 1685 mm |
| Wheel base | 2670 mm |
| Groud clearance | 180 mm |
| Load volume capacity | 437-1074 l |
| Unladen tare kerb weight | 1480 kg |
| Gross weight GVM | 2050 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 63 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.