















| Vehicle | Omoda C5 1.5T 230T Style X |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 50 km |
| Year | 2026 |
| Colour | Grey |
| Price | only R 359,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| Omoda C5This 2026 Omoda C5 1.5T 230T Style X in grey blends full franchise-backed reliability and remaining warranty with a refined, feature-rich drive, efficient turbo performance, and compelling value that invites confident, hassle-free ownership.- 2026 Omoda C5 1.5T 230T Style X, grey, petrol i4 turbo front engine- 1.5l turbo, 115 kW, 230 Nm, 0-100 km/h in 9.0 s, CO2 166 g/km- Average consumption 6.9 l/100km, 51 l tank, approx. 739 km range- Full franchise service history and warranty coverage to 150 000 km- Ideal modern family crossover offering comfort, tech and peace of mindAll information in this listing must be confirmed with the seller. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.5 turbo |
| Power maximum | 115 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | automated dual-clutc |
| Transmission name | DCT |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.5 turbo |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1498 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 115 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Turbocharged | std |
| Engine Position | front |
| Transmission type | automated dual-clutc |
| Transmission name | DCT |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | 6 |
| Power maximum | 115 kW |
| Power | 115 / 5500 kW/rmin |
| Power peak revs | 5500 |
| Torque maximum | 230 |
| Torque maximum total | 230 |
| Torque maximum detail | 230 |
| Torque minimum | 230 / 1750-4000 |
| Accelleration 0-100 km/h | 9.0 seconds |
| Fuel consumption average | 6.9 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 166 g/km |
| Fuel range average | 739 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 215/60 R17 |
| Rear tyres | 215/60 R17 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | partial cloth + arti |
| Leather upholstery | partial cloth + arti |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | front + rear |
| Bluetooth connectivity | std |
| Voice control | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Auto start/stop function | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Electromechanic parking brake | std |
| Hillstart assist | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Tyre pressure monitoring | std |
| Daytime running lights | LED |
| Light sensor | std |
| Fog lamps front | std |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Total number of airbags | 4 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4400 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1830 mm |
| Vehiche height | 1590 mm |
| Wheel base | 2630 mm |
| Groud clearance | 145 mm |
| Load volume capacity | 442-1149 l |
| Unladen tare kerb weight | 1434 kg |
| Gross weight GVM | 1875 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 51 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.