








| Vehicle | Suzuki Baleno 1.5 GL Limited Edition |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 50 km |
| Year | 2026 |
| Colour | Blue |
| Price | only R 249,900.00 |
| Available at | Honda Claremont (Western Cape) Tel 0216598000 |
| PRICE DROPSuzuki BalenoLimited Edition 2026 Suzuki Baleno 1.5 GL in blue blends efficient 1.5l i4 petrol performance with low running costs, reassuring warranty cover, and franchise-backed care for a comfortable, tech-smart, and hassle-free ownership experience.- Year/Variant: 2026 Baleno 1.5 GL Limited Edition Blue- Engine/Performance: 1.5l i4 petrol, 77 kW, 138 Nm, front engine- Efficiency/Range: 5.4 l/100km average, approx. 685 km range, 37 l tank- Emissions: 127 g/km CO2- Peace of mind: Warranty to 200 000 km plus full franchise service historyAll information in this listing must be confirmed with the seller.Contact one of our sales team today for more infoTrade in's welcomeFinance can be arranged | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | hatch |
| Limited Edition | ltd ed |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.5 |
| Power maximum | 77 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | manual |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.5 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1462 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 77 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | manual |
| Gearshift | manual |
| Gear ratios | 5 |
| Power maximum | 77 kW |
| Power | 77 / 6000 kW/rmin |
| Power peak revs | 6000 |
| Torque maximum | 138 |
| Torque maximum total | 138 |
| Torque maximum detail | 138 |
| Torque minimum | 138 / 4400 |
| Fuel consumption average | 5.4 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 127 g/km |
| Fuel range average | 685 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | hatch |
| Number of doors | 5 |
| Front tyres | 185/65 R15 |
| Rear tyres | 185/65 R15 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | std |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | 2 rear |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Electric windows | front + rear |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Hillstart assist | std |
| Stability control | std |
| Fog lamps front | LED |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 6 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 3990 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1745 mm |
| Vehiche height | 1500 mm |
| Wheel base | 2520 mm |
| Groud clearance | 150 mm |
| Load volume capacity | 314-1057 l |
| Unladen tare kerb weight | 955 kg |
| Gross weight GVM | 1430 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 37 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.