
















| Vehicle | Suzuki Baleno 1.5 GLX auto |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 23,000 km |
| Year | 2024 |
| Colour | Grey |
| Price | only R 299,995.00 |
| Available at | Honda Canal Walk (Western Cape) Tel 0212044000 |
| 2024 Suzuki Baleno 1.5 GLX A/T – Only 23,000km | One Owner | Top SpecThis 2024 Suzuki Baleno 1.5 GLX Automatic is a fantastic example of a modern, reliable, and fuel-efficient hatchback, offering great comfort, advanced technology, and excellent value.Finished in stylish grey with only 23,000km, this one-owner vehicle has been very well maintained and is in excellent condition. The GLX model is the top specification, packed with premium features for a comfortable and safe driving experience.The vehicle is fitted with a tow bar, 360° surround view cameras, and a Head-Up Display, allowing you to see important driving information projected onto the screen in front of you without taking your eyes off the road.For added peace of mind, it comes with the balance of the factory warranty (5 years / 200,000km) as well as the balance of the service plan (4 years / 60,000km).Key Features:1.5L Petrol EngineAutomatic TransmissionOnly 23,000kmOne OwnerHead-Up Display360° Surround View CamerasReverse Camera & Parking SensorsTow BarTouchscreen Infotainment SystemMulti-Function Steering WheelAlloy WheelsBalance of 5 Year / 200,000km WarrantyBalance of 4 Year / 60,000km Service PlanPrice: R299,995Available now at Mekor Canal Walk, Century City.Trade-ins welcome and finance can be arranged.Contact us today to book a test drive. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | hatch |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.5 |
| Power maximum | 77 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | automatic |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.5 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1462 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 77 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | automatic |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | 4 |
| Power maximum | 77 kW |
| Power | 77 / 6000 kW/rmin |
| Power peak revs | 6000 |
| Torque maximum | 138 |
| Torque maximum total | 138 |
| Torque maximum detail | 138 |
| Torque minimum | 138 / 4400 |
| Fuel consumption average | 5.7 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 133 g/km |
| Fuel range average | 649 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | hatch |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 195/55 R16 |
| Rear tyres | 195/55 R16 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | std |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| USB port | 1 front + 2 rear |
| Bluetooth connectivity | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Auto dim interior mirror | std |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Hillstart assist | std |
| Stability control | std |
| Daytime running lights | LED |
| Light sensor | std |
| Xenon headlights | LED |
| Fog lamps front | LED |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear + surround view |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 6 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 3990 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1745 mm |
| Vehiche height | 1500 mm |
| Wheel base | 2520 mm |
| Groud clearance | 150 mm |
| Load volume capacity | 314-1057 l |
| Unladen tare kerb weight | 985 kg |
| Gross weight GVM | 1430 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 37 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.