




















| Vehicle | Suzuki Grand Vitara 1.5 GL auto |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 50 km |
| Year | 2026 |
| Colour | Blue |
| Price | only R 344,900.00 |
| Available at | Honda Cape Town (Western Cape) Tel 0214875000 |
| Suzuki Grand VitaraThis 2026 Suzuki Grand Vitara 1.5 GL Auto in blue offers a well-maintained, full franchise serviced, comfort-focused drive with efficient 1.5l petrol power, long-range economy, and strong warranty coverage for worry-free ownership at an excellent value.- Year: 2026, Colour: Blue, Category: Car, Variant: 1.5 GL Auto- Engine: Front-mounted 1.5l i4 petrol, 77 kW, 138 Nm, top speed 170 km/h- Economy: 6.0 l/100km average, 45l tank, approx. 750 km range, 142 g/km CO2- Condition: Full Franchise Service History, well cared for and reliability-focused- Warranty: Active warranty with up to 200 000 km coverage for added peace of mindAll information in this listing must be confirmed with the seller. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.5 |
| Power maximum | 77 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.5 l |
| Transmission type | automatic |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.5 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1462 cc |
| Engine size | 1.5 l |
| Power maximum | 77 kW |
| Numbe of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i4 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | automatic |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | 4 |
| Power maximum | 77 kW |
| Power | 77 / 6000 kW/rmin |
| Power peak revs | 6000 |
| Torque maximum | 138 |
| Torque maximum total | 138 |
| Torque maximum detail | 138 |
| Torque minimum | 138 / 4400 |
| Top speed | 170 km/h |
| Fuel consumption average | 6.0 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 142 g/km |
| Fuel range average | 750 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | cross-over |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 215/60 R17 |
| Rear tyres | 215/60 R17 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | partial cloth + arti |
| Leather upholstery | partial cloth + arti |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| Climate Control | std |
| CD player | std |
| USB port | front |
| Bluetooth connectivity | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Cruise control | std |
| Central locking with remote | std |
| Keyless start/stop | std |
| Electric windows | front + rear |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Hillstart assist | std |
| Traction control | std |
| Stability control | std |
| Daytime running lights | LED |
| Light sensor | std |
| Xenon headlights | LED |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 6 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 4345 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1795 mm |
| Vehiche height | 1645 mm |
| Wheel base | 2600 mm |
| Groud clearance | 210 mm |
| Load volume capacity | 310-1147 l |
| Unladen tare kerb weight | 1170 kg |
| Gross weight GVM | 1630 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 45 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.