


















| Vehicle | Suzuki Swift 1.2 GL+ auto |
| Type | Used Passenger Vehicle |
| Mileage | 100 km |
| Year | 2026 |
| Colour | White |
| Price | only R 264,995.00 |
| Available at | Honda Canal Walk (Western Cape) Tel 0212044000 |
| 2026 SUZUKI SWIFT 1.2 GL+ CVT – WhiteOnly 100km | Automatic | R264,995The all-new 2026 Suzuki Swift has arrived — and this one is practically brand new with just 100km on the clock.Finished in crisp white, the latest Swift shape is modern, sporty, and more refined than ever. Whether you're looking for the perfect daily commuter, a first-time buyer’s dream, or a reliable second vehicle for the family, the Swift GL+ CVT ticks all the right boxes. | |
| Vehicle Segment | passenger car |
| Body shape | hatch |
| Number of doors | 5 |
| Engine detail | 1.2 |
| Power maximum | 60 kW |
| Fuel type | petrol |
| Engine size | 1.2 l |
| Transmission type | CVT |
| Driven wheels | front |
| Number of driven wheels | 2 |
| Engine detail | 1.2 |
| Fuel type | petrol |
| Engine capacity | 1197 cc |
| Engine size | 1.2 l |
| Power maximum | 60 kW |
| Numbe of cylinders | 3 |
| Cylinder layout | inline |
| Cylinder layout quantity | i3 |
| Engine Position | front |
| Transmission type | CVT |
| Gearshift | automatic |
| Gear ratios | V |
| Power maximum | 60 kW |
| Power | 60 / 5700 kW/rmin |
| Power peak revs | 5700 |
| Torque maximum | 112 |
| Torque maximum total | 112 |
| Torque maximum detail | 112 |
| Torque minimum | 112 / 4300 |
| Top speed | 165 km/h |
| Fuel consumption average | 4.6 l/100 km |
| CO2 Emissions average | 107 g/km |
| Fuel range average | 804 km |
CO2 emissions and fuel consumption as supplied by manufacturer. Messuring standards and actual figures may vary.
| Body shape | hatch |
| Number of doors | 5 |
| Alloy wheel rims | std |
| Front tyres | 185/65 R15 |
| Rear tyres | 185/65 R15 |
| Number of seats | 5 |
| Cloth upholstery | std |
| Split rear seat | std |
| Folding rear seat | std |
| Airconditioning | std |
| USB port | std |
| Bluetooth connectivity | std |
| Power steering | std |
| Multifunction steering wheel | std |
| Onboard computer multi function display | std |
| Central locking with remote | std |
| Electric windows | front + rear |
| Electric adjustable mirrors | std |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Brake Assist | std |
| Hillstart assist | std |
| Stability control | std |
| Xenon headlights | halogen projector |
| High level 3rd brake light | std |
| Park distance control rear | std |
| Park distance camera | rear |
| Driver Airbag | std |
| Front Passenger Airbag | std |
| Side Airbags front | std |
| Curtain Airbags | std |
| Total number of airbags | 6 |
| Anti Lock Braking System (ABS) | std |
| Electronic Brake Distribution (EBD) | std |
| Stability control | std |
| Vehicle length | 3860 mm |
| Vehicle width including mirrors | 1735 mm |
| Vehiche height | 1520 mm |
| Wheel base | 2450 mm |
| Groud clearance | 145 mm |
| Load volume capacity | 265-580-948 l |
| Unladen tare kerb weight | 932 kg |
| Gross weight GVM | 1375 kg |
| Fuel tank size incl. reserve | 37 l |
Generic vehicle specifications supplied by duporta vehicle information specialists based on standard model specifications. © duoporta. All rights reserved. Actual specs may vary. E&OE.